Ako odletieť na dovolenku?

Pokiaľ ste zabehnutý cestovateľ doprava rôznymi prostriedkami vám určite nerobí žiaden problém. Stále sú však ľudia, ktorí aj v dnešnej dobe opustili svoje mesto, len kvôli návšteve susednej Prahy či Viedne. Títo ľudia majú potom obvykle problém vycestovať do ďalekých krajín. Jedným z dôvodov je aj letecká doprava. Množstvo ľudí má strach už len zo samotného lietania. No niektorých odradí už len samotný systém na letisku. Ak sa však raz chcete kúpať v Dominikánskej republike či precestovať Ameriku, neostáva vám nič iné ako sa tohto strachu jednoducho zbaviť. Nie je to nič zložité, ak sa naučíte pár pravidiel.

lětiště

Check-in Prvé čo musíte urobiť po príchode na letisko je check-in. To sa týka najmä dovolenkových letov. Ak cestujete chartovým letom je možné urobiť check-in aj online 72 hodín pred odletom. Ide o prihlásenie, kde sa preukážete dokladom a následne vám bude vydaná letenka. Na nej vám úkazu bránu odletu a nájdete na nej tiež číslo vášho sedadla. Pri registrácii tiež odovzdávate svoju podpalubnú batožinu, ktorá predstavuje kufor alebo veľký ruksak.

letadlo

Obsah batožiny Ak kupujete lacné letenky je pravdepodobné, že si môžete zabaliť iba príručnú batožinu. Ide o malý kufor, cestovnú tašku či kabelku predpísaných veľkosti, ktorú si so sebou beriete do lietadla. Tie nájdete na stránke každej leteckej spoločnosti. Dajte si však pozor čo do nej dáte, keďže prechádza spolu s vami kontrolou. Problém býva s tekutinami. Povolené je desať kusov tekutín, najviac v 100 ml baleniach, ktoré musia byť ale uložené v zatváracích igelitových vreckách. Problém však nastáva pri kozmetike, ktorá sa tiež radí medzi tekutiny. Pozor tiež na nožíky, pilník či manikúrové nožničky. Toto všetko vám z tašky vyhodia. Ak potrebujete so sebou väčšie množstvo takýchto produktov, zaplaťte si radšej podpalubnú batožinu.