Chalupa na vidieku – balzam pre telo aj myseľ

V dnešnej dobe má málokto možnosť bývať v dome na dedine alebo na vidieku. Preto mnohí z nás nachádzajú aspoň čiastočnú útechu v chalupách, ktoré vlastnia ich starí rodičia alebo si zakúpia starý dom na dedine. Nájdeme tu útočisko pre oddych, relax a načerpanie nových síl do života.
Staré domy nesú v sebe čaro ukryté mnoho rokov a ak ho objavíte, nájdete miesto ako stvorené na príjemné chvíle strávené s rodinou alebo len osamote keď si potrebujete utriediť myšlienky a načerpať energiu. Okolitá prírod, ale aj čerstvý vzduch, ticho a kľud robí divy s každým človekom. Či už ste uponáhľaný riaditeľ, lekár alebo len predavač z nákupného centra prírod na vidieku pôsobí na každého uvoľnene.domek.jpg
Ak máte šťastie a vo Vašej rodine ste zdedili chalupu či už po starých rodičoch alebo ste si ju zakúpili, máte pred sebou istú výzvu ako si vyrobiť vlastnú oázu oddychu a pokoja.
V prvom rade je treba sa rozhodnúť či ponecháte dom v pôvodnom stave a budete robiť iba minimálny zásah či už d stavby alebo zariadenia. Alebo sa rozhodnete pre celkovú rekonštrukciu a vdýchnete domu nový život.
Ak ponecháte pôvodný stav a zariadenie iba zrekonštruujete, opravíte starý nábytok a upravíte okolie a záhradku, vyjde Vás to oveľa lacnejšie a oddych si doprajete oveľa skôr. Tým zároveň uchováte čaro  chalupy a pri každom pohľade či už na starožitný nábytok, drevenice alebo starú pec sa vo Vás vynorí spomienky na minulosť, ktorá drieme v každom kúsku.interiér.jpg
Naopak tí, ktorí sa rozhodnú pre nákladnejšiu rekonštrukciu či už samostatnej stavby a vnútorného zariadenia, majú pred sebou kus práce a na chvíle oddychu si budú musieť počkať. Tu sa treba vopred rozhodnúť či sa vydáte v modernom smere a z chalupy budete mať vidiecky dom, alebo čiastočne ponecháte pôvodné zariadenie. Záleží na vkuse a štýle každého majiteľa.
Či už sa rozhodnete tak alebo tak, aj práce v okolí chalupy môžete považovať za aktívnejší relax, a o to viac si vychutnáte potom pohodové chvíle či už na záhrade v tieni stromov počas leta. Alebo cez zimu pri kozube a praskajúcom ohni.
Rovnako ako aj iné domy aj chalupy si vyžadujú svoje pravidelné udržiavanie či už počas leta alebo v zime. Keď sa ale budete o chalupu starať s láskou, bude Vám slúžiť dlho a vy budete mať miesto km môžete kedykoľvek prísť a vychutnávať si pokoj a kľud.