Čo s rozbitou keramikou

Rozbitá, či stará keramika nepatrí do smetného koša, určeného na triedenie skla. Tieto materiály, by sme mali vyhadzovať do klasického zmiešaného odpadu. Keramiku však môžete v domácnosti využiť aj inak. Viete si z nej vyrobiť netradičný rám zrkadla, alebo kuchynskú linku.

zlomené srdce
 
Čo všetko patrí ku keramike:

  • taniere
  • šálky
  • porcelánové šálky, tanieriky, či taniere
  • kuchynský riad vyrobený z hliny
  • keramické vázy

 
Všetky zo spomínaných rozbitých predmetov, viete pretvoriť na štýlové a originálne bytové doplnky. Nasledujúce riadky vám môžu poslúžiť ako malá inšpirácia.

mozaika
 
Mozaika z keramiky na kuchynskej linkenie je len estetická, ale i veľmi praktická. Pod horúce hrnce, či pekáč nemusíte podkladať žiadnu podložku, pretože sa nijako nepoškodí. Pozbierajte všetky kúsky porozbíjanej keramiky. Čím viac, tým lepšie. Na pracovnú dosku si načrtnite tvary, ktoré chcete vytvoriť. Jednotlivé kúsky lepte lepidlom na obklady. Keď všetko poriadne uschne, medzery vyplníte špárovacou hmotou, alebo tmelom.
Mozaiku si môžete vytvoriť aj na stene za linkou, alebo pokojne v inej časti bytu.Ak nemáte dostatok črepov, vytvorte si pokojne iba malý obrazec. Časom ho môžete dorábať. Pokiaľ sa rozhodnete pre takýto výtvor na podlahe, zaobstarajte si dostatočne pružný tmel. Inak by popraskal.
 
Rámy zrkadiel, alebo starých obrazov, môžete ozdobiť rovnakou technikou. Ak sú jednotlivé kúsky tanierov, či šálok príliš veľké, zabaľte ich do hrubšej látky a rozbite kladivom. Dávajte si pozor na oči a porezanie. V tomto prípade, môžete medzery vyplniť i klasickou sadrou.

květináč
 
Starý a zničený hlinený kvetináč,môžete týmito kúskami taktiež veľmi pekne obložiť. Ak ho chcete v budúcnosti používať vo vonkajšom priestore, použite lepidlo určené do exteriéru. To isté platí aj pre tmel. Pri kvetoch ešte ostaneme. Ak sa vám z hrnčeka odbije celý kus, praskne, alebo odpadne uško, môžete ho použiť ako netradičný črepník. Veľmi pekným bytovým doplnkom, je napríklad jednoduchá drevená polička, na ktorú umiestnime aspoň tri rôznofarebné hrnčeky so skalničkami, či kaktusmi.