Čo sú to antigénové testy na COVID-19?

Čo sú to vlastne tie antigénové testy? Dosť nám napovie to, ak si vysvetlíme, čo sú to antigény. Sú to akoby „proteíny“, kvôli ktorým má vírus tendenciu rásť, resp. byť silnejší a mať intenzívnejšie účinky. A práve preto je potrebné tento antigén podchytiť už hneď na začiatku. V prípade testovania na COVID-19 je potrebné vziať vzorku s dýchacích ciest, z nosa alebo zo slizníc hltanu, aby sa zistilo, či sa u konkrétnej osoby tento antigén nachádza alebo nie, resp. či je pozitívny a tým pádom šíriteľom nákazy.

Rýchle riešenie

Na tomto type testov je však výhodou, že prinášajú pomerne rýchle výsledky. Status sa dá zistiť už za cca 10- 15 minút, takýto  antigenní test je preto rýchlym riešením, s účinnosťou na 95- 99 %. Oproti PCR testom ide zároveň o finančne menej náročnú voľbu a pritom s vysokou percentuálnou presnosťou. A ako bolo spomenuté, druh antigénových testov je najefektívnejší vtedy, ak sa s ním odhalia už prvotné štádiá, čím sa dá následne zabrániť šíreniu infekcie, ale aj jej stúpajúcej intenzite.

  • V súčasnosti tak z hľadiska testovania na ochorenie COVD- 19 ide o jedno z najrýchlejších, spoľahlivých a finančne najprístupnejších riešení.