Delenou stravou k peknému a zdravému telu

V prvom rade si treba uvedomiť, že každou diétou môžete schudnúť. Dôležité je si váhu udržať aj po jej skončení. Delená strava nie je len diétou, ale aj životným štýlom. Takýmto spôsobom stravovania sa dá prežiť celý život.

salát

Prvý raz ľudia o delenej strave mohli počuť vďaka Williamovi Howardovi Hayovi v roku 1904. Americký lekár a spisovateľ, ktorý trpel vtedy nevyliečiteľnou chorobu obličiek. Vďaka delenému stravovaniu sa vyliečil. V podstate svoju teóriu založil na poznatku, že potraviny trávime pri istom pH a preto by sa určité skupiny potravín nemali kombinovať. Svoje poznatky spropagoval na mnohých prednáškach v Amerike a Kanade. Vďaka tomu sa pojem delená strava dostal do celého sveta.
Delená strava je spôsob akým môžete schudnúť, ale aj zlepšiť metabolizmus, očistiť organizmus od škodlivých látok a zregenerovať telo bez hladovania. Jej princíp je jednoduchý. Ide o rozdelenie potravín do skupín: 1. skupina sú ryby a mäso, citrusy, jablká, hrušky broskyne, marhule, exotické ovocie, 2. skupina vajcia, 3. skupina sú syry, mlieko a mliečne výrobky, 4. skupinu tvoria chlieb, pečivo, zemiaky, cestoviny, figy, banány a ryža, 5. skupina zahŕňa zeleninu, orechy, sóju a strukoviny, posledná 6. skupina sú potraviny neutrálne ako tvaroh, cottage cheese, bryndza, olej, zelenina, margarín a maslo.

dělená strava

Princíp stravovania spočíva v tom, aby ste nikdy nekombinovali jedná z prvých štyroch skupín. Môžete ich však kombinovať s piatou a šiestou skupinou, tie sa môžu kombinovať aj navzájom. Napríklad na obed si dáte kura so zeleninou a na večeru môžete zjesť ryžu, ktorú by ste za normálnych okolností zjedli práve s kuraťom. Dôležitá je pravidelnosť a dávajte si pozor na prejedanie. Je dôležité jesť každé tri hodiny do polosýta. Dávajte si pozor, aby ste nehladovali, lebo práve hlad spomaľuje metabolizmus. Pri tomto druhu stravovania by ste sa mali vyhnúť káve, alkoholu, čiernemu čaju a majonéze. Samozrejmosťou je pitný režim, ktorý zahŕňa denne aspoň 2 litre tekutín ako sú rôzne bylinkové čaje a čistá voda.
Na delenú stravu by si mal každý spraviť svoj vlastný názor. Čo platí na jedného človeka, nemusí platiť na iného. Veľa ľudí pri delenej strave schudlo, alebo sa minimálne začali zdravšie stravovať nakoľko sa viacej zaoberali výberom potravín. Ku každému spôsobu stravovania by ste mali pridať aj šport aspoň tri razy do týždňa a sami uvidíme, že kilá pôjdu dolu.