Dobrodružstvo na kolesách

S otvorenou demokraciou a hranicami, veľkými lákadlami na internetových stránkach, dnes veľká populácia obyvateľstva našla záľubu v cestovaní.  Niektorí uprednostňujú all inclusive cestovanie so všetkými službami v cene, iní radi hľadajú na vlastnú päsť, iní zas volia kombináciu oboch typov alebo si vyberú, čo je pre nich najvhodnejšie. Ak patríte aj vy k tým dobrodruhom, ktorí sa strmhlav vrhajú do vzrušujúcich zážitkov, novinkou nebude pre vás dobrodružstvo na kolesách. O čo vlastne ide?  Ide o cestovanie za dobrodružstvom s vlastným bývaním.  Trh nám ponúka hneď niekoľko možností:

karavan

  1. Karavan
  2. Obytné auto alebo autokaravan
  3. Mobilný dom na kolesách

 

  1. Karavan

Karavan je vlastne obytný príves,  ktorý má pridelenú vlastnú  ŠPZ. Pripája sa za auto a teda nemá vlastný pohon a vy musíte vlastniť nejaké to autíčko s guľou, ktoré je schopné utiahnuť karavan.  Na trhu nájdeme rôzne veľké karavany, s menšou, strednou alebo full výbavou. Záleží len na vás, akí ste solventní a koľko sa chystáte investovať do obytného prívesu. V súčasnej dobe sú už novšie karavany vybavené  nádržkou na vodu cca. 40 litrov, chemickým wc ,samozrejmosťou je kuchynka, kúpeľňa, kúrenie a zástrčky na 220 W. Lepšie vybavené karavany majú prípojku na tv, wifi a sat.  Ak neplánujete kúpu karavanu, na trhu je množstvo spoločností, ktoré vám za poplatok takýto karavan zapožičajú. Zapožičanie obytného prívesu je cenovo dostupnejšie ako zapožičanie autokaravanu.
 

  1. Obytné auto alebo autokaravan

Ak nemáte žiadne auto a chcete cestovať, nemusíte zúfať. Autokaravan je tu pre vás. Stačí ak máte vodičské oprávnenie sk. B. Je síce finančne viac náročný pri kúpe alebo zapožičaní, no pri dlhodobejšom plánovaní  cestovania na niekoľko rokov sa vám investícia vráti v podobezážitkov a precestovaných kilometrov. Obytné auto vám nenahradí úplne domov, no svojím súčasným štandardom sa k tomu v maximálnej miere približuje. Obsahuje všetko, čo  nájdete aj v moderných domácnostiach. Nevýhodou zostáva  už len  vyššia vstupná investícia, menší priestor a častejšie čistenie wc a dopĺňanie pitnej vody. 

mobilní dům

  1. Mobilný dom na kolesách

Nie je to karavan ani obytnývoz, tento dom je špecifický. Môže byť zmenšeninou toho vášho domu a vy si ho môžete previezť, kde chcete. Ak vás nebaví bývať na jednom mieste a túžite po zmene prostredia, práve pre vás je ideálny mobilný dom na kolesách. Hoci je na kolesách, nemá vlastnú ŠPZ a na jeho prevoz potrebujete náves alebo ťahač s podvalníkom.  Vždy je to však komplikované, pretože sa prevoz berie ako nadrozmerný náklad. Obstarávacia cena je v porovnaní s nehnuteľnosťou zanedbateľná a poskytuje vám komfortné bývanie vo dvojici, prípadne v trojici.