Na dobré zvyky nezabudnite ani v Turecku

Dovolenku last minute Turecko Happytravel.sk  mám ešte v čerstvej  pamäti, a preto som sa rozhodla, že sa s vami podelím o jeden zážitok, respektíve mnohé zážitky, ktoré som mala možnosť v tejto krajine zažiť. nebudem vás nudiť tým, že sa tu môžete opaľovať a kúpať v mori, že tu sú dobré reštaurácie a bary. Predpokladám, že si to viete odmyslieť i sami.
Chcela by som sa venovať jednej veci, a to konkrétne tureckej pohostinnosti a až prehnanej zdvorilosti a slušnosti.Pláž plná turistov, slnečníkov a stanov.jpg
Hneď po príchode na hotel, sme sa rozhodli ísť do mesta na večeru. Ešte sme do nej len vstúpili a čašník ku nám bežal s takými jednohubkami. My sme „zdvorilo“ poďakovali, že si objednáme o chvíľku. Bolo nám blbé brať niečo zadarmo. To sme ale nevedeli, že sme sa dopustili asi toho najväčšieho spoločenského  faux pas. Ak vám v Turecku hocikto, núka niečo zadarmo, berte! Poďakujte, usmejte sa a ak ide o jedlo alebo pitie, tak ho skonzumujte pred tým, ktorý vám ho ponúkol.
Viem, možno i vám sa vynára veta, „nikdy neber cukríky od cudzích ľudí“. Samozrejme, že neberte e nejedzte čokoľvek čo vám do ruky podá okoloidúci na ulici. Pokiaľ však k takejto situácii dôjde v reštaurácii alebo v hoteli, jednoducho neodmietajte a buďte naozaj zdvorilí.
 
Podobnú situáciu sme zažili aj o niekoľko dní na to. Na pláži sme sa dalo „do reči“ so skupinkou domácich. Tí nás asi po dvadsiatich minútach pozvali na večeru k nim domov. Jeden z nich, taký mladší chalan, asi videl naše rozpaky a keďže vedel anglicky celkom dobre, tak si ma zobral bokom a vysvetlil mi, že v Turecku sa pozvanie na večeru neodmieta. Tak sme ho prijali a bolo to veľmi fajn. Nehovoriac o tom výbornom jedle.Skupina ľudí prechádza cez prechod pre chodcov.jpg
 
Milí Slováci, ak sa teda do Turecka chystáte i vy, určite nezabudnite na to, že slušnosť a zdvorilosť sa v tejto krajina naozaj vypláca. Tak, ako vedie byť títo ľudia veľmi úslužní, sa vedia i uraziť. No a kto by chcel nahnevať Turka, že?