Nosenie detí v šatke alebo v nosiči

Tak ako naše babičky a prababičky nosili svoje deti na pole v plachtách a mali ich upevnené na chrbtoch, tak v posledných rokoch sa tento trend pomaly vracia späť a je čoraz viacej obľúbený medzi mamičkami. Nosenie dieťaťa v šatke na bruchu alebo v ergonomickom nosiči je veľmi dobrá vec. Z pohľadu mami a dieťaťa znamená hlavne pre nich to, že si budujú intímny a pevný vzťah medzi sebou vlastne už od narodenia. Pretože novorodenca v šatke môžeme nosiť už od prvých dní jeho života. Nosiče majú na trhu veľké zastúpenie u rôznych výrobcov, ale väčšina z nich je určená na nosenie deti až po dovŕšení tretieho mesiaca, ale je možnosť využiť aj novorodeneckú vložku, ktorá je buď všitá v danom nosiči, alebo sa tam jednoducho vloží.

bezpečí

Ale vráťme sa na začiatok. Nosenie detí je určite prospešné a netreba sa báť, že majú deti v šatke pokrčený chrbátik alebo nožičky… Ak chce mamička alebo otec začať s nosením v prvom rade je dôležité si naštudovať teóriu správneho nosenia. Na internete a sociálnych sieťach je toho veľa, dokonca už existujú skupiny nosiacich mamičiek skoro v každom meste, tak im treba len napísať a opýtať sa, ony vám s radosťou poradia. Taktiež bývajú v jednotlivých mestách podporné skupiny, kde sa venujú tejto téme a skúšajú rôzne úväzy.

Či už by ste chceli nosiť dieťa z praktického hľadiska, alebo sa vám páči tento trend a baví vás to, pre obe skupiny platí jedno pravidlo. Musíte si zaobstarať šatku na to určenú a v prípade nosiča to musí byť ergonomický nosič. Nedajte sa zlákať cenou a nekupujte šatky v supermarkete za 14 euro, to je len látka. Naozajstné šatky sú tkané a sú hrubšie ako klasická látka. Ceny šatiek sa pohybujú od 40 euro nahor. Na bazároch sa dá tiež vychytať dobrý kúsok za dobré peniaze. Šatka sa vám musí páčiť a musí vám sedieť, tiež musí byť zanosená.

barma

Mne osobne vyhovuje viacej nosič. Keď som si ho vyberala, začala som najstarším na trhu, ale dcéra mi z neho vyrástla. Keď bol v našom meste nosiaci festival využila som túto možnosť a vyskúšala som si všetky druhy na trhu a vybrala som si. Nekupovala som si nový, na bazári som ho našla trošku lacnejší. Ale pri nosičoch si dávajte pozor hlavne u dvoch značkách ManducaErgobaby na napodobneniny z Číny, tie z ergonomickým nosením nemajú nič spoločné a ešte sú aj krivo ušité. POZOR! Tzv. klokanky nepatria do skupiny ergonomických nosičov, na nete nájdete rozdiely ako ich rozoznať, ale môžete sa orientovať podľa toho, že klokanky majú sedaciu časť úzku cca 20 cm a deti v nich doslova visia. Ergonomický nosič musí byť taký, že dieťatko má látku pod zadočkom naširoko, od kolienka po druhé kolienko.
A ešte nakoniec jedna vec, deti sa nenosia ani  v šatke ani v nosiči nikdy tvárou dopredu. Na to aby dieťatko videlo používame uväzy na chrbát.