Prvá pomoc pri podchladení zvieraťa

Stretol som sa s tým už neraz. Ľudia chcú pomôcť nájdenému zvieraťu, no preto, že postupujú nesprávne, mu ublížia. Najčastejšou a zároveň fatálnou chybou býva to, že ľudia do nájduchov začnú okamžite pchať potravu. Na prvom mieste, by však malo byť stabilizovanie telesnej teploty.
 Mačiatko pri plote.jpg

Podchladenie riešte ako prvé

 
Novonarodené mačiatka alebo šteňatá nemajú termoreguláciu. Ak ich teda nájdete vyhodené v krabici pri kontajnery, na deväťdesiatdeväť percent budú podchladené. Podobné je to aj v prípade zranených dospelých zvierat. Je úplne jedno, či vonku prevládajú horúčavy, alebo mínusové teploty. Zranené alebo novonarodené zvieratá, neodkážu regulovať svoju telesnú teplotu, a preto budú s najväčšiu pravdepodobnosťou podchladené. V tomto stave nesmiete zvieraťu dávať „do hradla“ nič! Ani vodu, ani jedlo. Podchladené zviera nedokáže prehĺtať ani svoje sliny, nie to niečo navyše. Preto ho takto iba urýchlene zabijete. 
 

Ako postupovať

 
Podchladené zviera musíte zohriať. Nestačí ho však zakryť niekoľkými dekami. Postup by mal vyzerať asi nejako takto:

Šteniatko spí na rukách.jpg

  • Do plastovej fľaše nalejte horúcu vodu. Pozor, ak použijete naozaj vriacu vodu z kanvice, musíte fľašu zabaliť do uteráku alebo kusu látky, aby sa zviera nepopálilo.
  • Fľašku položte vedľa zvieraťa.
  • Zviera, vedľa ktorého leží fľaša s teplou vodou, zakryte fóliou, ktorá sa používa pri nehodách. Viete, taká strieborná, čo vyzerá ako alobal.
  • Na koniec zviera poriadne zabaľte do deky. Snažte sa vytvoriť taký malý inkubátor.

 
Je veľmi dôležité, aby ste priebežne kontrolovali telesnú teplotu zvieraťa. Môžete použiť teplomer, no bohato postačí aj dotyk rukou. Ak by zviera bolo príliš horúce, poodhrňte deku alebo fľašu obaľte viacerými vrstvami látky. Až keď bude zviera teplé, môžete podnikať ďalšie kroky, ako je kŕmenie, podanie vody alebo cesta k veterinárovi.