Punk na Slovensku

Hudobná scéna na Slovensku je dosť bohatá, okrem popu, rocku či jazzu máme aj punkové kapely. A ak vám hneď zídu na um skupiny ako Slobodná Európa, Horkýže Slíže, Zóna A alebo Iné Kafe, tak určite patríte k skalným poslucháčom tohto hudobného štýlu. Týchto pár mien zastupuje širokú základňu punku u nás, ale nie každá je masovo známa, keďže niektoré z nich si vybrali ťažšiu cestu vypracovať sa bez pomoci médií, ktoré by ich prezentovali.

koncert

To najlepšie je ukryté
Možno práve tu niekde je koreň skutočnosti, že poslucháči poznajú len tých pár spomenutých zoskupení a sú pre nich to naj… čo punková scéna na Slovensku ponúka, ale je to len neznalosť, pretože okrem nich existuje ešte minimálne dvadsať ďalších, ak nie lepších kapiel. Skutoční milovníci tohto žánru ich poznajú omnoho viac, ako ponúkajú bežné médiá. A tak niet divu, že nezasväteným nič nehovoria také názvy ako Konflikt, Davová psychóza, Odpad, Lord Alex, Šibenica, Načo názov, Nekultúra, Dr. Pako, Punkreas a mnoho iných.

Krátka charakteristika
Ak by sme mali zhodnotiť tvorbu kapely Zóna A, tak by sme jej texty, hudbu, ale aj postoje zaradili medzi skutočných punkerov asi len na 20%, štýl Slobodnej Európy by sa dal označiť skôr ako alternatívny rock. Ak by sme chceli tvorbu niektorej skupiny označiť za čistú recesiu, tak by to bolo zoskupenie Horkýže Slíže a ako charakterizovať Iné Kafe? Zaradiť ich môžeme k typickému pop-punku a od reálneho a old schoolového má na míle ďaleko.

punk

Neznáme, ale kvalitné
A tak využívam túto príležitosť na to, aby som urobila akýsi prehľad slovenskými punkovými legendami, ktoré nimi sú v pravom zmysle slova. Isto nezahrniem všetky, ale skúsim vyniesť na svetlo sveta aspoň časť z nich, ktoré si zaslúžia, aby sa o nich poslucháči dozvedeli. Okrem tých, ktoré som už spomenula vyššie, ešte môžeme pripomenúť Hasiaci prístroj, KSS, Mladé rozlety, Ex-Tip, Ilegality, Ostrov P, Začiatok Konca, Container či Eva Braun.