Simpsonovci kedysi verzus Simpsonovci dnes

Je vôbec niekto, kto by nepoznal žltú rodinku Simpsonovcov? Poznajú ich doslova generácie, veď prvé časti bežali  už pri konci 80-tych rokov minulého storočia a nové série pokračujú dodnes! Je to jedna z najúspešnejších šnúr seriálovej produkcie. V tomto seriáli však nenájdete dokonalých, bezchybných superhrdinov či svoje ideály, ale naopak postavičky s bežnými chybami, ktoré pôsobia až komicky. Vlastne veľmi komicky, a to je ten dôvod, prečo je tento seriál tak populárny. Najlepšie však je, že jeho podstata sa vlastne nezmenila, i keď je pravda, že ak zrovnáme vôbec prvé série s tými najnovšími, vidíme niekoľko rozdielov. Aké? No poďme si ich predstaviť.

animace

Vizuálna podoba
Je určite prvý a vlastne voľným okom viditeľný rozdiel, ktorý sme postrehli viacerí. Dnešní Simpsonovci sú oproti premiére z roku 1987 a neskôr 1989 z hľadiska „imidžu“, ale aj celkového vizuálneho prevedenia určite o niečo sympatickejší. Svoje určite spravila aj možnosť vyšších finančných nákladov, ale je pravda, že sa odstránili i prvotné menej sympatické črty a nedostatky.

Stop muzikálom!
Hudobné čísla predsa nie sú tým pravým dôvodom, prečo Simpsonovcov sledujeme, však? Našťastie, v dnešných epizódach tieto „parádičky“ zmizli a sú spájané predovšetkým s rannými časťami. Ak sa aj výnimočne v novších častiach nachádzajú, ide iba o zlomok oproti tomu, koľko hudobných čísiel bolo v starších epizódach.

láhev

Elity a celebrity
Paródia, satira v animovaných seriáloch sú formou humoru a pokiaľ sa stane niekto ich obeťou, mal by to dokázať rozdýchať, a ak niečo, radšej sa na nich zasmiať. Toho sú si dnes známi ľudia „vystupujúci“ v Simpsonovcoch vedomí a svoju účasť berú celkom pozitívne. To však neplatilo v začiatkoch, kedy sa k svojej „účasti“ v seriáli negatívne vyjadril okrem iných aj sám prezident Bush.

Širší rozmer záujmov
Prvé časti sa zväčša točili len okolo jednej rodinky a bežných problémov typu nízky plat, neposlušný syn, hlúpa hlava rodiny,… no starý známy sitcom, nič extra. Ale od novších častí môžeme vidieť pozitívny posun vpred, kedy sa v Simpsonovcoch prezentuje relatívne široké spektrum záujmov, globálnych problémov ako aj príbehov vedľajších postáv.