Smrť šéfa Bitcoinu položila túto menu na kolená

Svetom kryptomien nedávno otriasla správa o smrti šéfa a zakladateľa Bitcoinu, Geralda Cottena. Táto situácia je tragická nielen z dôvodu, že zomrel známy a mladý človek (30) ale pre svet a ľudí, ktorí sa spoliehali práve na menu bitcoin to nesie ďalšiu negatívnu správu, a to fakt, že Cotten mal prístup k uloženej čiastke v sume 126 milióna eur. Po jeho odchode sa teraz situácia riadne skomplikovala. Údajne išlo totiž o jediného človeka, ktorý mal k týmto peniazom prístup.

bitocin

V praxi to znamená, že používatelia kanadskej burzy sa teraz k väčšine týchto finančných prostriedkov nedokážu dostať. Spoločnosť Quadriga CX tak teraz musí podstúpiť isté kroky, medzi ktoré sa radí napríklad podanie žiadosti o ochranu pred veriteľmi. To je však len zlomok riešenia.

26 miliónov v „reálnych“ kanadských dolároch a skoro 100 miliónová čiastka v kryptomenách je majetok, ku ktorého prístupu vlastnil heslo jedine zosnulý zakladateľ Bitcoinu. Majetok bol uložený v tzv. „studenej peňaženke“, ktorá má podobu fyzického zariadenia nepripojeného k internetu a tým pádom i dokonale ochránené pred hackermi. Jednoducho ide o veľmi dobre chránené miesto, k akému bol, je a zrejme v najbližšej dobe bude problém sa dostať. Pokiaľ nemáte prístup, čo bola v tomto prípade jediná osoba. Nálada užívateľov spomenutej burzy je tak na bode mrazu a viac prevládajú myšlienky, že očakávanú čiastku už zrejme neuvidia.

kryptoměna

Pripomeňme, že Gerald Cotten zomrel v Indii, kam pricestoval za účelom otvoriť miestny sirotčinec, no jeho choroba mu neumožnila vrátiť sa naspäť a v decembri minulého roku zomrel v indickej nemocnici. Jeho vdova síce má prístup k jeho počítaču, ale nie k zašifrovanej kombinácii, o ktorej vedel len jej muž. Pre Bitcoin tak nastala situácia, v ktorej dĺži svojim užívateľom cca 150 000 000 kanadských dolárov.