Striebro a zlato: Populárne kovy pri výbere šperkov


Súčasný trh ponúka rôzne formy šperkov, takisto z rôznych materiálov. Z hľadiska kovov, ktoré sa použijú pri ich výrobe tak následne ponúkajú rozdielne špecifické vlastnosti. Konkrétnejšie sa líšia leskom, pevnosťou, životnosťou, formou údržby, hmotnosťou… ale samozrejme aj cenou.Strieborné náušnice.jpg
Každý z nás v tomto smere môže preferovať niečo iné a pokiaľ teda chceme „trafiť do čierneho“, je vhodné prioritne sa orientovať na materiál, z ktorého sú šperky vyrobené a na jeho kvality. Skúsme si preto v článku spomenúť tie, čo vo všeobecnosti považujeme za najluxusnejšie, respektíve najobľúbenejšie.
Šperky zo striebraako napr. strieborné náušnice https://gameon.sk/sperky/strieborne-sperky/nausnice/245-235-233 sú typické svojou lesklosťou. Z rýdzeho striebra je však možné vyrábať podobné doplnky až potom, čo sa zmieša s inými kovmi, pričom jeho obsah v kvalitných prvkoch zostáva na hranici 92,5 %. V opačnom prípade by čisté striebro nebolo tvarovateľné, respektíve na výrobu šperkov je príliš mäkké, čo sa ale zmení napr. pridaním medi. Kvality striebra v prvku aj napriek tomu dominujú, veď ako už bolo spomenuté- v zastúpení viac než 90 %.
Radí sa k veľmi obľúbeným a ceneným materiálom najmä v tejto oblasti. Sú ho plné klenotníctva a sympatickým je fakt, že je aj napriek tomu sú strieborné doplnky cenovo prístupnejšie, než také zlato. Na druhej strane je pomerne náchylné k viditeľnému opotrebovaniu, preto pri výrobe častokrát prechádzajú tieto prvky procesom rhodiovania.Koč s koňmi, model vyrobený zo striebra.jpg
Šperky zo zlatasú dostupné v niekoľkých karátoch. A rovnako aj v tomto prípade platí, že rýdze zlato nie je určené k výrobe šperkov, preto sa musí zmiešať. Stupeň karátov označuje pomer zachovaného zlata vo výrobku. Ostatné pridané prvky sú dôležité k dosiahnutiu požadovanej pevnosti, odolnosti a dokonca k zvýšeniu lesklosti. Zlato má vysokú cennú hodnotu a luxusný vzhľad, pričom sa môže pýšiť jednoduchou údržbou. Dokáže sa však poškriabať a tieto stopy z neho len tak ľahko nezmiznú.