Thajskí budhistickí mnísi riešia závažný problém

Budhistickí mnísi v Thajsku, ktorých tam žijú tisíce, riešia v súčasnosti vážny problém: z ich ciest po krajine si prinesú vždy veľa darov od veriacich, zväčša sú to koláče a sladené nápoje, z ktorých priberajú, a tak väčšina z nich sa stala obézna.

tržnice
 
Ak sú najedení mnísi, nehladujú ani zosnulí
Thajsko má 70 miliónov obyvateľov a z toho je 300 000 budhistických mníchov, majú dokonca aj svoju kliniku, kde sa špecializujú na ich liečbu. Spôsob dávania naturálnych milodarov má veľmi hlboké korene nielen v Thajsku, ale aj v Kambodži a Barme, v každej z týchto krajín nájdete mnoho sôch bucľatého Budhu. Kedysi k milodarom patrila klasická miska ryže, no to sa postupom času zmenilo na košíky bohaté nezdravých jedál, koláčov, chipsov a sladených či energetických nápojov. Veriacich od obdarúvania mníchov neodradili ani škandály v krajine, ktoré sa týkajú práve ich života
„na vysokej nohe“ či kauzách o sprenevere peňazí pre vlastnú potrebu. Ľudia to akosi prehliadajú a riadia sa heslom, že za dobrý skutok budú mať šťastie. Mnoho z nich ešte môžete zazrieť, ako bosí kráčajú po Bangkoku či iných mestách, no niektorí dostávajú dary aj napriek tomu, že z chrámu ani nevyšli. Dokonca aj v supermarketoch na nich myslia a vyhradili pre milodary celé police. K tomuto stavu sa vyjadril aj vysokopostavený človek na ministerstve zdravotníctva a dodáva, že veriaci veria, že ak mníchom ich dary chutia a sú spokojní, aj ich blízki nebohí dostanú to isté jedlo. Smutné však je, že dostávajú dokonca aj cigarety.

budhisti
 
Priberajú hlavne popoludní
Nezdravé maškrtenie v podobe slaných, mastných a prisladkých dobrôt vedie k zdravotným problémom mníchov v podobe vysokého krvného tlaku či cukrovky, no obezita má rastúci trend v celej spoločnosti. V roku 2018 bola na severovýchode Thajska zrealizovaná štúdia, pretože tento kraj je obezitou zasiahnutý najviac, a tá hodnotila 3500 mníchov, z ktorých bolo až 15% obéznych, no iné štúdie uvádzajú číslo oveľa vyššie, až 48% obéznych. Hlavnou príčinou priberania je popíjanie sladkých nápojov hlavne v popoludňajších hodinách, pretože v tomto čase už majú prísny zákaz jesť tuhú stravu. V nemocnici, špecializovanej na ich liečbu, je osadený pri vstupe veľký panel s nápisom „najlepší nápoj je voda“. Sú tam uvedené aj hodnoty cukru, koľko ho jednotlivé nápoje obsahujú, aby im pripomínali, že pitím čistej vody najviac prospievajú svojmu organizmu.