Za mäso a mäsových výrobkov si priplatíme viac

Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva (SFD) uverejnila výsledky analýzy. Podľa štatistík dozvieme možné dôvody, ale aj fakty, prečo sa ceny bravčoviny dvíhajú. Všetko sa začína pri predaji dozretých ošípaných.
 
Zvyšovanie výkupných cien potvrdzujú aj chovatelia v SR. Spracovatelia a výrobcovia bravčoviny na našej území očakávali nárast cien už v apríli až o 8 až 10 percent / kg. Reálny odhad je, že v priemere má ísť o zdraženie o 5 až 10 percentá za kilogram mäsa.

maso
 
Chov je v súčasnosti dosť háklivý. Ošípané, ako aj králiky sú veľmi citlivé, náchylné na rôzne ochorenia. Preto ich chov je náročný aj po finančnej stránke, pretože chovateľom sa navýšia náklady kvôli očkovaniu a prevenciu chorôb. Zrejme nielen tieto riziká viedli v posledných desaťročiach k rušeniu chovu ošípaných aj na Slovenských farmách.
 
Začiatkom milénia sa naša ekonomika zaznamenala najvýraznejší pokles počtu malých prasiat spomedzi všetkých krajín EÚ. Poľnohospodári okolo roku 2000 na Slovensku chovali 1 562 000 kusov ošípaných, na konci roku 2018 kleslo na 628 000. Za tých pár rokov to znamená pokles chovu o 60 percent.

prasata
 
Nie sme v tom sami.
Podobnú situáciu evidujú Česko, Bulharsko, Malta aj Slovinsko.
U nich sa znížil chov ošípaných za posledných 20 rokov tiež o 60 percentá.
Maďari od začiatku druhého tisícročia zaznamenali pokles stavu o 46, 2% a Poliaci o 39, 5.
Španielom sa však darí najlepšie, je jedinou ekonomikou na starom kontinente, ktorej sa dokonca podarilo zvýšiť za posledné desaťročia o viac ako tretinu. Dánsko o 6, 1% rozšíril chov prasiat tiež. Na celom území EÚ sa dokopy však znížil počet ošípaných o jednu desatinu kvôli krajinám, ktorým radikálne kleslo počet ružových živočíchov.
 
  Najväčším chovateľom v EÚ sa stal na konci uplynulého roka Španielsko – 30, 8 milióna ošípaných.
  Nasledovali ich Nemci – 26, 4 milióna.
Francúzi evidovali stav ošípaných v počte 13, 7 milióna,
 Dánsko 12, 6 milióna,
Holandsko 11, 9 milióna,
 Poľsko 11 miliónov.
 
Keď tieto údaje prepočítali, ukázalo sa, že najväčší počet ošípaných na 100 obyvateľov pripadá
v Dánsku, až 219 zvierat. To v tejto severskej ekonomike znamená dve zvieratá pre jedného človeka. Jednoznačne sú lídrom exportu.
V Holandsku to činí 69 kusov,
v Španielsku 66 kusov ošípaných na 100 obyvateľov, čiže o niečo viac, ako pol prasaťa na jedného človeka.
V Rakúsku to vychádza po prepočte na 31 kusov ošípaných na 100 obyvateľov.
 
Na Slovensku vyšiel hrozný prepočet: 12 ošípaných na 100 obyvateľov, čiže jedno stehno / Slovák.Zvyšok dovezieme z iných krajín.
Česi sú na tom podobne ako my s počtom 14 ošípaných pripadajúcich na 100 obyvateľov.
Pred dvadsiatimi rokmi to bolo 29 ošípaných na 100 obyvateľov, teda tretina pre jednu osobu.
U našich susedov z V4, majú Poliaci a Maďari na 100 obyvateľov 29 ošípaných. Priemer EÚ bol vykázaný z týchto údajov, teda 29 ošípaných na 100 obyvateľov.
 
 Stále sme na tom lepšie ako Gréci, Briti, Malťania a Bulhari – ich počet ošípaných na 100 obyvateľov nedosiahol ani úroveň 10 kusov.